WPA World 9-Ball China Open 2017

China Open 3D logo 777x437_strong_7_7

2017 World 9-Ball China Open will be held on June 4th-11th in Shanghai, China. The main tournament starts 8th of June and the final is the 11th. 64 men players and 48 women players will be put into groups and apply double elimination format until men’s last 32 and women’s last 16. Until then the game changes from race to 9 for men and 7 for women, to race to 11 for men and race to 9 for women with alternate breaks.

第一階段男子64名選手和女子48名,採分組雙敗淘汰賽制,男子搶9局、女子搶7局,男子每組4名選手 (勝部2名、敗部2名) 和女子每組2名選手 (勝部1名、敗部1名) 晉級進入第二階段。第二階段的男子32強及女子16強為單敗淘汰賽,男子搶11局、女子搶9局,比賽採輪流衝球。

2017 China Open Post - Blue

Live Score 比分直播
Live Stream 視頻直播
TV Table

Men Division 男子組 – Double Elimination 雙敗階段

A.f.W.B. = Advance from Winners’ Bracket

A.f.L.B. = Advance from Losers’ Bracket

DE – Men Div. Group A
Time A.f.W.B. 勝部晉級 A.f.W.B. 勝部晉級
Pin-Yi Ko 柯秉逸 Jeffrey de Luna
Winners
2nd Round
7 8
Pin-Yi Ko 柯秉逸 9 C.C. Hsieh 謝佳臻 6 Jeffrey de Luna 9 Y. L. Chang 張玉龍8
D. E.
1st Round
1 2 3 4
Pin-Yi Ko 柯秉逸 9 JEONG Young Hwa 鄭榮和 4 Chia-Chen Hsieh 謝佳臻 9 Roland Garcia 8 Da-Li Lin 林達理 7 Jeffrey de Luna 9 Robby Foldvari 6 Yu-Long Chang 張玉龍 9
Losers
2nd Round
JEONG Y. H. 鄭榮和 3 Roland Garcia 9 D. L. Lin 林達理 9 Robby Foldvari 2
Losers
3rd Round
5 8L 6 7L
Roland Garcia 9 Y. L. Chang 張玉龍 6 D. L. Lin 林達理 9 C.C. Hsieh 謝佳臻 8
Roland Garcia Da-Li Lin 林達理
A.f.L.B. 敗部晉級 A.f.L.B. 敗部晉級
DE – Men Div. Group B
Time A.f.W.B. 勝部晉級 A.f.W.B. 勝部晉級
Carlo Biado Ping-Chung Ko 柯秉中
7 8
Carlo Biado 9 H. Hijikata 土方隼斗 7 Nick van den Berg 2 Ping-Chung Ko 柯秉中9
6/08 13:00 1 2 3 4
Carlo Biado 9 Xu Xiaochong 徐小淙 2 Zhu Xihe 朱熙禾 1 Hayato Hijikata 土方隼斗 9 Konrad Juszczyszyn 1 Nick van den Berg 9 Robert Hart 1 Ping-Chung Ko 柯秉中 9
Xu X. C. 徐小淙 8 Zhu Xihe 朱熙禾 9 K. Juszczyszyn 9 Robert Hart 0
5 8L 6 7L
Zhu Xihe 朱熙禾 6 Nick van den Berg 9 K. Juszczyszyn 4 H. Hijikata 土方隼斗 9
Nick van den Berg Hayato Hijikata 土方隼斗
A.f.L.B. 敗部晉級 A.f.L.B. 敗部晉級
DE – Men Div. Group C
Time A.f.W.B. 勝部晉級 A.f.W.B. 勝部晉級
Wang Can 王燦 Han Haoxiang 韓皓翔
7 8
Wang Can 王燦 9 Chen Shuangyou 陳双有 5 Han Haoxiang 韓皓翔 9 Mika Immonen 8
6/08 13:00 1 2 3 4
Albin Ouschan 3 Wang Can 王燦 9 David Alcaide 7 Chen Shuangyou 陳双有 9 Toan Nguyen 4 Han Haoxiang 韓皓翔 9 Ali Maghsoud 3 Mika Immonen 9
Albin Ouschan 9 David Alcaide 5 Toan Nguyen 0 Ali Maghsoud 9
5 8L 6 7L
A. Ouschan 9 M. Immonen 5 Ali Maghsoud 7 Chen S.G. 陳双有 9
Albin Ouschan Chen S.G. 陳双有
A.f.L.B. 敗部晉級 A.f.L.B. 敗部晉級
DE – Men Div. Group D
Time A.f.W.B. 勝部晉級 A.f.W.B. 勝部晉級
Niels Feijen Mateusz Sniegocki
7 8
Niels Feijen 9 Abdulmajeed Bashar 6 Mateusz Sniegocki 9 K. L. Wu 吳坤霖 6
6/08 15:00 1 2 3 4
Yu-Hsuan Cheng 鄭喻軒 8 Niels Feijen 9 Abdulmajeed Bashar 9 Che-Wei Fu 傅哲偉 7 Mateusz Sniegocki 9 Zheng-Jie Liu 劉政杰 3 Mario He 1 Kun-Lin Wu 吳坤霖 9
Y. Hs. Cheng 鄭喻軒 9 C. W. Fu 傅哲偉 7 Z. J. Liu 劉政杰 9 Mario He 4
5 8L 6 7L
Y. H. Cheng 鄭喻軒 9 K. L. Wu 吳坤霖 6 Z. J. Liu 劉政杰 9 A. Bashar 6
Yu-Hsuan Cheng 鄭喻軒 Zheng-Jie Liu 劉政杰
A.f.L.B. 敗部晉級 A.f.L.B. 敗部晉級
DE – Men Div. Group E
Time A.f.W.B. 勝部晉級 A.f.W.B. 勝部晉級
Jayson Shaw Ralf Souque
7 8
Jayson Shaw 9 J. Yuosef 8 Aloysius Yapp 葉浚偉 3 Ralf Souque 9
6/08 15:00 1 2 3 4
Jayson Shaw 9 Robbie Capito 1 Jalal Yuosef 9 Matt Edwards 6 Aloysius Yapp 葉浚偉 9 Gregory Harada 2 Hamzaa Mohamed Saeed Ali 8 Ralf Souquet 9
Robbie Capito 7 Matt Edwards 9 Gregory Harada 9 Hamzaa Mohamed Saeed Ali 5
5 8L 6 7L
Matt Edwards 9 Aloysius Yapp 葉浚偉 3 Gregory Harada 4 Jalal Yuosef 9
Matt Edwards Jalal Yuosef
A.f.L.B. 敗部晉級 A.f.L.B. 敗部晉級
DE – Men Div. Group F
Time A.f.W.B. 勝部晉級 A.f.W.B. 勝部晉級
Wu Jiaqing 吳珈慶 Francisco Sanchez Ruiz
7 8
Wu Jiaqing 吳珈慶 9 DO The Kien 3 Liu Haitao 劉海濤 6 Francisco Sanchez Ruiz 9
6/08 15:00 1 2 3 4
Wu Jiaqing 吳珈慶 9 Tommy Tokoph 5 DO The Kien 9 Maksim Dudanets 8 Liu Haitao 劉海濤 9 Wojciech Szewczyk 2 Francisco Sanchez Ruiz 9 Thorsten Hohmann 6
Tommy Tokoph 8 Maksim Dudanets 9 Wojciech Szewczyk 3 Thorsten Hohmann 9
5 8L 6 7L
Maksim Dudanets 6 Liu Haitao 劉海濤 9 Thorsten Hohmann 9 DO The Kien 8
Liu Haitao 劉海濤 Thorsten Hohmann
A.f.L.B. 敗部晉級 A.f.L.B. 敗部晉級
DE – Men Div. Group G
Time A.f.W.B. 勝部晉級 A.f.W.B. 勝部晉級
Naoyuki Oi 大井直幸 Ahmad Taufiq
7 8
Zeng Zhhaodong 曾紹東 8 N. Oi 大井直幸 9 Ahmad Taufiq 9 Dang Jin Hu 党金虎 8
6/08 19:30 1 2 3 4
Alexander Kazakis 7 Zheng Zhaodong 曾紹東 9 Naoyuki Oi 大井直幸 9 Justin Campbell 5 Ahmad Taufiq 9 Kong Dejing 孔德京 5 Maung Maung 楊紹杰 7 Dang Jin Hu 党金虎 9
A. Kazakis 9 Justin Campbell 1 Kong Dejing 孔德京 9 Maung Maung 楊紹杰 8
8L 6 7L
A. Kazakis 5 Dang J. H. 党金虎 9 Kong Dejing 孔德京 7 Zeng Z. D. 曾紹東 9
Dang Jin Hu 党金虎 Zheng Zhaodong 曾紹東
A.f.L.B. 敗部晉級 A.f.L.B. 敗部晉級
DE – Men Div. Group H
Time A.f.W.B. 勝部晉級 A.f.W.B. 勝部晉級
Hunter Lombardo Marco Teutscher
7 8
J. L. Chang 張榮麟 8 H. Lombardo 9 M. Teutscher 9 J. Filler 3
6/08 19:30 1 2 3 4
Jung-Lin Chang 張榮麟 9 Majid Waleed 4 Chu Bingjie 楚秉杰 7 Hunter Lombardo 9 Trung Le Quang 雷鄺龍 6 Marco Teutscher 9 Joshua Filler 9 Ruslan Chinakhov 5
Majid Waleed 4 Chu Bingjie 楚秉杰 9 Trung Le Quang 雷鄺龍 9 R. Chinakhov 8
5 8L 6 7L
Chu Bingjie 楚秉杰 J. Filler Trung Le Quang 雷鄺龍 J. L. Chang 張榮麟
Joshua Filler Jung-Lin Chang 張榮麟
A.f.L.B. 敗部晉級 A.f.L.B. 敗部晉級

2017 China Open - Men SE Draw

Women Division 女子組 – Double Elimination 雙敗階段

Time DE – Women Div. Group A
  Chen Xue 陳雪
7
D. E.
Winners
3rd Round
Han Yu 韓雨 5 Chen Xue 陳雪 7
3 4
D. E.
Winners
2nd Round
Han Yu 韓雨 7 Meng-Hsia Hung 洪夢霞 3 Zheng X. C. 鄭曉春 3 Chen Xue 陳雪 7
  1 2  
D. E.
1st Round
Han Yu 韓雨 BYE Miyuki KURIBAYASHI 栗林美幸 5 Meng-Hsia Hung 洪夢霞 7 Zheng Xiaochun 鄭曉春 7 Yuan Linyu 袁玲玉 2 BYE Chen Xue 陳雪
D. E.
Losers
2nd Round
4L 3L
Zheng X. C. 鄭曉春 7 M. KURIBAYASHI 栗林美幸 5 Yuan Linyu 袁玲玉 4 M. H. Hung 洪夢霞 7
D. E.
Losers
3rd Round
5 6
Zheng X. C. 鄭曉春 3 M. H. Hung 洪夢霞 7
D. E.
Losers
4th Round
8 7L
M. H. Hung 洪夢霞 7 Han Yu 韓雨 5
  Meng-Hsia Hung 洪夢霞
A.f.L.B. 敗部晉級
Time DE – Women Div. Group B
  Chezka Centeno
7
D. E.
Winners
3rd Round
T. C. Wei 魏子茜 3 Chezka Centeno 7
3 4
D. E.
Winners
2nd Round
T. C. Wei 魏子茜 7 Monika Zabek 2 Pia Bläser 2 Chezka Centeno 7
  1 2  
D. E.
1st Round
Tzu-Chien Wei 魏子茜 BYE Jessica Tan 6 Monika Zabek 7 Shaghayegh Sanei 0 Pia Bläser 7 BYE Chezka Centeno
D. E.
Losers
2nd Round
4L     3L
Pia Bläser 3 Jessica Tan 7 Shaghayegh Sanei 7 Monika Zabek 6
D. E.
Losers
3rd Round
5 6
Jessica Tan 7 Shaghayegh Sanei 1
D. E.
Losers
4th Round
8 7L
  Jessica Tan 2 T. C. Wei 魏子茜 7
  Tzu-Chien Wei 魏子茜
A.f.L.B. 敗部晉級
Time DE – Women Div. Group C
  Kim Ga Young 金佳映
7
D. E.
Winners
3rd Round
GYK 金佳映 7 Kelly Fisher 5
3 4
D. E.
Winners
2nd Round
GYK 金佳映 7 Zhou Doudou 周豆豆 4 Kelly Fisher 7 Gao Meng 高夢 2
  1 2  
D. E.
1st Round
Kim Ga Young 金佳映 BYE Shin-Mei Liu 柳信美 3 Zhou Doudou 周豆豆 7 Molrudee Kasemchaiyanan 2 Kelly Fisher 7 BYE Gao Meng 高夢
D. E.
Losers
2nd Round
4L 3L
Gao Meng 高夢 7 Shin-Mei Liu 柳信美 4 M. Kasemchaiyanan 2 Zhou Doudou 周豆豆 7
D. E.
Losers
3rd Round
5 6
Gao Meng 高夢 7 Zhou Doudou 周豆豆 3
D. E.
Losers
4th Round
8 7L
Gao Meng 高夢 1 Kelly Fisher 7
   Kelly Fisher
A.f.L.B. 敗部晉級
Time DE – Women Div. Group D
  Chieh-Yu Chou 周婕妤
7
D. E.
Winners
3rd Round
C. Y. Chou 周婕妤 7 V. Ivanovskaia 1
3 4
D. E.
Winners
2nd Round
C. Y. Chou 周婕妤 7 Huang Q. N. 黃清寧 1 V. Ivanovskaia 7 Pan Xiaoting 潘曉婷 6
  1 2  
D. E.
1st Round
Chieh-Yu Chou 周婕妤 BYE Kristina Tkach 3 Huang Qingning 黃清寧 7 Kateryna Polovinchuk 4 Veronika Ivanovskaia 7 BYE Pan Xiaoting 潘曉婷
D. E.
Losers
2nd Round
4L   3L
Pan Xiaoting 潘曉婷 7 Kristina Tkach 1 K. Polovinchuk 7 Huang Q. N. 黃清寧 4
D. E.
Losers
3rd Round
5 6
Pan Xiaoting 潘曉婷 7 K. Polovinchuk 4
D. E.
Losers
4th Round
8 7L
Pan Xiaoting 潘曉婷 7 V. Ivanovskaia 4
  Pan Xiaoting 潘曉婷
A.f.L.B. 敗部晉級
Time DE – Women Div. Group E
  Jiang Ten 姜藤
7
D. E.
Winners
3rd Round
Liu Sha Sha 劉莎莎 6 Jiang Ten 姜藤 7
3 4
D. E.
Winners
2nd Round
Liu Sha Sha 劉莎莎 7 PARK Eunji 朴恩智 5 Yang Fan 楊帆 6 Jiang Ten 姜藤 7
  1 2  
D. E.
1st Round
Liu Sha Sha 劉莎莎 BYE PARK Eunji 朴恩智 7 Kyoko Sone 曾根恭子 2 Ana Gradisnik 2 Yang Fan 楊帆 7 BYE Jiang Ten 姜藤
D. E.
Losers
2nd Round
4L     3L
Yang Fan 楊帆 7 Kyoko Sone 曾根恭子 6 Ana Gradisnik 2 PARK Eunji 朴恩智 7
D. E.
Losers
3rd Round
5 6
Yang Fan 楊帆 7 PARK Eunji 朴恩智 5
D. E.
Losers
4th Round
8 7L
Yang Fan 楊帆 4 Liu Sha Sha 劉莎莎 7
  Liu Sha Sha 劉莎莎
A.f.L.B. 敗部晉級
Time DE – Women Div. Group F
  Fu Xiaofang 付小芳
7
D. E.
Winners
3rd Round
C. Kawahara 河原千尋 4 Fu Xiaofang 付小芳 7
3 4
D. E.
Winners
2nd Round
C. Kawahara 河原千尋 7 Zhang X. T. 張曉彤 3 Fu Xiaofang 付小芳 7 Wang X. T. 王曉彤 3
  1 2  
D. E.
1st Round
Chichiro Kawahara 河原千尋 BYE Zhang Xiaotong 張曉彤 7 Allison Fisher 6 Chia-Hua Chen 陳佳樺 5 Fu Xiaofang 付小芳 7 BYE Wang Xiaotong 王曉彤
D. E.
Losers
2nd Round
4L     3L
Wang X. T. 王曉彤 7 Allison Fisher 5 Chia-Hua Chen 陳佳樺 7 Zhang X. T. 張曉彤 6
D. E.
Losers
3rd Round
5 6
Wang X. T. 王曉彤 3 Chia-Hua Chen 陳佳樺 7
D. E.
Losers
4th Round
8 7L
Chia-Hua Chen 陳佳樺 5 C. Kawahara 河原千尋 7
  Chichiro Kawahara 河原千尋
A.f.L.B. 敗部晉級
Time DE – Women Div. Group G
  Jasmin Ouschan
7
D. E.
Winners
3rd Round
J. Ouschan 7 SHI Tianqi 史天琪 6
3 4
D. E.
Winners
2nd Round
Bai Ge 白鴿 3 Jasmin Ouschan 7 SHI Tianqi 史天琪 7 Ho-Yun Chen 陳禾耘 4
  1 2  
D. E.
1st Round
Bai Ge 白鴿 BYE Jasmin Ouschan 7 Xia Yuying 夏雨瑩 4 SHI Tianqi 史天琪 7 Angeline Ticoalu 5 BYE Ho-Yun Chen 陳禾耘
D. E.
Losers
2nd Round
4L   3L
H.Y. Chen 陳禾耘 Xia Yuying 夏雨瑩 Angeline Ticoalu 3 Bai Ge 白鴿 7
D. E.
Losers
3rd Round
5 6
H.Y. Chen 陳禾耘 5 Bai Ge 白鴿 7
D. E.
Losers
4th Round
8 7L
Bai Ge 白鴿 4 SHI Tianqi 史天琪 7
  SHI Tianqi 史天琪
A.f.L.B. 敗部晉級
Time DE – Women Div. Group H
  Chen Siming 陳思明
7
D. E.
Winners
3rd Round
Chen Siming 陳思明 7 R. Amit 3
3 4
D. E.
Winners
2nd Round
Chen Siming 陳思明 7 Chie FUJITA 5 KIM Bogeon 5 Rubilen Amit 7
  1 2  
D. E.
1st Round
Chen Siming 陳思明 BYE Chie FUJITA 7 Natalia Seroshtan 6 KIM Bogeon 7 Marharyta Fefilava 6 BYE Rubilen Amit
D. E.
Losers
2nd Round
4L     3L
KIM Bogeon 7 Natalia Seroshtan 6 Marharyta Fefilava 1 Chie FUJITA 7
D. E.
Losers
3rd Round
5 6
KIM Bogeon 5 Chie FUJITA 7
D. E.
Losers
4th Round
8 7L
Chie FUJITA 3 R. Amit 7
  Rubilen Amit
A.f.L.B. 敗部晉級

2017 China Open - Women SE Draw

Stage 1 (Qualifying Tournament): June 4th – 6th

Men Division – Shanghai APEX Billiard Club (B1, No.773 Siping Road, Hongkou District)

Women Division – Zhongdu Billiard Club (3/F, No.651 Hangbei Road, Minhang District)

Stage 2 (Main Stage): June 8th – 11th

Venue – Pudong Tangzhen Culture & Sports Center

FORMAT:

Stage 1 (Qualifying Tournament)
※ Single Elimination、Winner Breaks.

※ Men Division: 8 winners qualifiers、Race to 9; Women Division: 8 winners qualifiers; Race to 7.
( 2 qualifiers from Day 1, 2 qualifiers from Day 2 and 4 qualifiers for the last day.)

※ No seeded player in stage 1.

Stage 2 (Main Event)
※ WPA 9- ball rule with The 3 Point Break Rule.

※ Double Elimination (Group Round) to Men last 32 & Women last 16, Men division: Race to 9. Women division: Race to 7、Alternate breaks.

※ Men last 32 & Women last 16 – Single Elimination (Final Round), Men Division: Race to 11. Women Division: Race to 9、Alternate breaks.

※ Stage 2 seeded player: Top 16 men players and women players according to current WPA rankings.

※ Stage 2: 2 from winner’s bracket will be seeded into Final Round according to their results from group rounds, 2 from loser’s bracket will be drawn randomly (Men’s); 1 from winner’s bracket will be seeded into Final Round according to their results from group rounds, 1 from loser’s bracket will be drawn randomly (Women’s).

Registration:

For foreign players, send your entry form to cbsa@sports.cn , and mail cc chinaopen_9ball@126.com

Deadline: May 15th 2017 (Foreign players)

Fee (USD is unacceptable):

※ Stage 1 Players: $1,500 RMB for 3 matches

※ Stage 2 Players: $1,000 RMB

Notice:

All Stage 2 players who are participants the China Open in Shanghai, All players are recommended to book rooms through the Organizing Committee. If players choose book by themselves, the room fees below the standard will be deducted from the players’ prize. Coaches, team leaders, managers and family members, friends etc. are not mandatory to book hotels through the organizing committee. But if they do, they will be given free entry passes to the venue.

For make reservations, please contact the Organizing Committee
( E-mail: chinaopen_9ball@126.com , Contact: Ms. Zhang )

All players are obliged to participate in the sponsor activities by the Organizing Committee. All players are forbidden to attend in any of commercial activities or other tournaments during the China Open (2nd-12th June) without the permission from the Organizing Committee. Violators will receive a fine of 5,000 CNY or even be disqulified.

All players must be attended all event’s related activities, which including the Organizing Committee’s sponsor activities, players meeting, Opening Ceremony and Awarding/Closing Ceremony. Meanwhile, the players who promoted to the single elimination (Last 32 of men division and Last 16 of women division) must be attended to the drawing ceremony, Violators who go absent without offical leave will receive a fine of 1,500 CNY.

The interpretation of the competition information belongs to the Host. Matters not mentioned herein will be announced.

獎金 Prize Money (Before Tax) – Men Division 男子組
Rank 名次 USD
Champion 40,000
Runner-up 20,000
3rd-4th 10,000
5th – 8th 6,000
9th – 16th 3,000
17th – 32th 2,000
33th – 64th 1,500

 

Women Division 女子組 (USD)
Rank 名次 USD
Champion 36,000
Runner-up 18,000
3rd-4th 9,000
5th – 8th 5,400
9th – 16th 2,700
17th – 32th 1,800
33th – 48th 1,350

Alison

會外賽: 8月21-23日

男子組 – 上海 APEX桌球俱乐部 ( 虹口區四平路773號B1 )

女子組 – 上海 總都台球 上海總部 ( 閔行區航北路651號3樓)

會內賽: 8月25-28日

比賽地點 – 唐鎮文化体育中心

競賽辦法:

(1) 賽事執行WPA規則。

(2) 比賽分為會外賽和會內賽兩個階段。

(3) 會外賽共分3場進行,全部為單敗淘汰賽,男子搶9局,女子搶7局,勝方開球,第一、二場男子組和女子組各取2名,第三場各取4名晉級會內賽。

(4) 會內賽第一階段為雙敗淘汰賽,男子搶9局、女子搶7局,輪流開球,男子前32名和女子前16名晉級第二階段;第二階段為單敗淘汰賽,男子搶11局、女子搶9局,輪流開球;決賽男子搶13局、女子搶11局。

注意事項:

參加上海 China Open 的會內賽選手。所有選手必須透過組委會訂房,如果選手自行訂房,差額 (價差) 部分,屆時將會從選手獎金中扣除。 組委會 – E-mail: chinaopen_9ball@126.com / 張希

所有會內賽選手有義務參加組委會舉辦的贊助商活動。未經組委會同意,會內賽選手在比賽期間 (6月2-12日) 不得參加非組委會舉辦的商業活動和其它賽事,如有違反一經查實,組委會將予以每人每次5000元人民幣的處罰,情節嚴重者可取消參賽資格。

由組委會舉辦的贊助商活動、賽前全體選手會議暨抽簽儀式、 媒體見面會、歡迎宴會、賽事開幕式、第二階段抽簽儀式 (男子 32 強和女子 16 強)、閉幕式暨頒獎儀式均為參賽選手必須出席的賽事相關配套活動,非正當理由並未經組委會同意而缺席活動的參賽選手,組委會將予以每人每次 1500 元人民幣的罰款。